Wycieczka uczniów do Wieliczki i Krakowa w ramach programu „Podróże z klasą”
W dniach 24-25 września 2024 roku uczniowie młodszych klas wzięli udział w wycieczce do Wieliczki i Krakowa, dofinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Podróże z klasą”. Głównym celem wyprawy było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci poprzez umożliwienie im poznania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Program wspierał realizację podstawy programowej, a także wzbogacał zajęcia edukacyjne, umożliwiając praktyczne odkrywanie polskiego dziedzictwa kulturowego.
Pierwszego dnia uczniowie przekroczyli progi Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie wspólnie z przewodnikiem zeszli w dół po licznych drewnianych schodach, a następnie przemierzali solne groty i korytarze. Od przewodnika dowiedzieli się, jak w dawnych czasach wydobywano sól, do jakich celów ją wykorzystywano oraz poznali historię kopalni. Oglądali również solne rzeźby przedstawiające znanych i zasłużonych Polaków, m.in. św. Kingę, Mikołaja Kopernika czy Józefa Piłsudskiego. Wysłuchali pięknie opowiedzianej legendy o powstaniu kopalni oraz poznali liczne górnicze anegdoty. Na zakończenie zwiedzania dodatkowych emocji dostarczył dzieciom wyjazd na powierzchnię kopalni prawdziwą windą górniczą. Przed opuszczeniem tego niezwykłego, historycznego miejsca każdy uczestnik miał chwilę, by kupić pamiątki.
Kolejnym punktem wycieczki był Kraków – dawna stolica Polski i siedziba królów. Zwiedzanie miasta uczniowie rozpoczęli od spotkania ze Smokiem Wawelskim, który powitał ich ziejąc ogniem. Podążając traktem królewskim, dotarli do Rynku Głównego, gdzie zwiedzili Bazylikę Mariacką. Tam podziwiali ołtarz Wita Stwosza, wysłuchali hejnału z Wieży Mariackiej i poznali historię tej tradycyjnej melodii. Uczniowie wzięli udział w warsztatach w Żywym Muzeum Obwarzanka, gdzie zgłębiali tajniki i poznawali tradycje związane z wypiekiem obwarzanka. Podczas spaceru uliczkami Starego Miasta zachwycali się wysokimi murami obronnymi i piękną architekturą tego historycznego miejsca.
Po spokojnym wieczorze i nocy uczniowie wybrali się na Kopiec Kościuszki. Na miejscu czekała na nich pani przewodnik, która oprowadziła grupę po nowoczesnym muzeum z interaktywną i multimedialną wystawą „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny?”. Kolejnym punktem programu była wspinaczka na sam kopiec, z którego roztaczały się niezapomniane widoki na Kraków.
Na zakończenie dwudniowej przygody uczniowie odwiedzili Ogród Zoologiczny, malowniczo położony w sercu Lasku Wolskiego, zajmujący aż 20 hektarów. Z zachwytem przyglądali się wyjątkowym zwierzętom i pięknym ptakom, reprezentującym ponad 260 gatunków. Podczas zwiedzania uczniowie robili pamiątkowe zdjęcia, starając się uchwycić najciekawsze chwile.
W drodze powrotnej, mimo zmęczenia, wszystkim dopisywał humor, a uczniowie pełni entuzjazmu wymieniali się wrażeniami z tej niezwykłej wycieczki.
Na skróty
Mobilnie w stałym kontakcie z gminą
Razem możemy więcej
Tworzymy przestrzeń dla wspólnoty i aktywnego uczestnictwa w życiu Naszej placówki. Uczymy się szanować siebie nawzajem oraz wspólnie rozwiązywać pojawiające się konflikty.
W dobrym kierunku
Wierzymy w znaczącą rolę szkoły i pozytywne relacje między uczniami a nauczycielami. Aktywnie inspirujemy, stawiamy wyzwania, wspieramy uczniów i siebie nawzajem, aby pozytywnie wpływać na rozwój przyszłych pokoleń.
Dostępny samorząd - granty