Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie

Oficjalna strona internetowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia

WIEDEŃ – miasto muzyki, architektury, sznycla, tortu Sachera i kolebka talentów naszych uczniów

W dniach 22-24 maja 2024 roku młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Przyrowie uczestniczyła w wycieczce do stolicy Austrii – Wiednia. Wczesna pobudka nie poskromiła entuzjazmu uczniów. Wszyscy zwarci i gotowi stawili się na miejscu zbiórki po 5 rano. Podróż  minęła szybko, umilały ją: seans filmowy o cesarzowej Sisi oraz arcyciekawe opowieści pani pilot o Habsburgach i Austrii.

Pierwszym punktem odkrywania Wiednia było wzgórze Kahlenberg, gdzie stanęliśmy na polskiej ziemi. Nie, to nie pomyłka. Stoi tam polski kościół, a teren, na którym się znajduje, należy do naszego państwa. Wzgórze pamięta walki husarii pod wodzą króla Jana III Sobieskiego. Pani opiekująca się świątynią przypomniała te chlubne karty historii Polski. Przy okazji badając wiedzę uczniów z tej dziedziny.

 Po wyjściu z kościoła udaliśmy się na platformę widokową. Podziwialiśmy panoramę miasta. Następnie odwiedziliśmy park rozrywki Prater, gdzie również oglądaliśmy Wiedeń z wysokości, z okien wagonów na Diabelskim Młynie. Czas na pamiątki, pyszny wiedeński posiłek i główny gwóźdź programu – HOTEL. Miejsce tajemne i pełne niespodzianek, nie tylko dla uczniów, lecz i opiekunów. Pierwszej nocy przekonałyśmy się, że należy rozszerzyć ofertę zajęć wychowania fizycznego o boks, a nawet sztuki walki MMA. Chłopcy naprawdę w sposób profesjonalny podeszli do tego rodzaju wyzwań, przywieźli niezbędne do pojedynków akcesoria. Badanie czujności wychowawczyni trwało do 3 w nocy. Zawodnicy musieli niestety uznać jej wyższość. Rękawice rzucono i zabrano. Szach-mat.

Drugi dzień przeznaczony był, w głównej mierze, na poznanie piękna i tajemnic pałacu Schönbrunn. Wnętrza budynku, wozownia, park i zoo zachwyciły uczniów. Panie nauczycielki także ogrody różane. Po wizycie w pałacu przejechaliśmy pod „bajkowy dom” – Hunderwasserhaus, na którego dachach-ogrodach rosną dziesiątki drzew i krzewów. Z okien autokaru podziwialiśmy siedzibę ONZ, architekturę miasta. A to dopiero początek atrakcji. Nasi kreatywni wychowankowie zadbali o to w hotelu. Widocznie młodzież potrzebuje nowych wyzwań. To zadanie należy postawić w przyszłym roku przed nauczycielami wychowania fizycznego Nie tylko piłka nożna czy siatkowa. Biegi po bieżni w różnych kostiumach, boso, w bokserkach – TO JEST TO. Należy otworzyć się na pragnienia młodzieży. Drugą noc hotelowe korytarze zdominowały Wojownicze (Tajemnicze) Żółwie Ninja. Nasi wychowankowie nigdy nie ustają, by poziom adrenaliny u nauczycieli był na odpowiednio wysokim poziomie. Korytarz hotelowy to miejsce różnych aktywności uczestników wycieczki: biegi, zabawa w chowanego, klub czytelnika. Ważne, by być razem, nawet jeśli trochę z ukrycia.

Trzeci dzień, dla niektórych trochę senny, nie wiedzieć czemu, rozpoczęliśmy od spotkania z panią przewodnik Ewą. Roztoczyła przed nami niesamowitą opowieść o rodzinie Habsburgów i ich posiadłościach. Mogliśmy podziwiać zimową rezydencję – Hofburg, bulwary Ringstrasse, katedrę św. Szczepana. Spacerowaliśmy po Starym Mieście. Był czas na pyszne lody, słynne kiełbasy i oczywiście pamiątki. Wizyta w stolicy Austrii powoli dobiegała końca. Ostatni punkt – zwiedzanie Muzeum Historii Naturalnej. Podzieleni na cztery grupy oglądaliśmy eksponaty, równocześnie poszukując Wenus z Willendorfu – mierzącej 11,1 cm figurki z epoki górnego paleolitu. Niejedna z pań, patrząc na nią, wyzbyłaby się wszelkich kompleksów. Cóż, kanony piękna są zmienne.

Na pewno wszyscy zapamiętamy tę niesamowitą wyprawę. Cel edukacyjny całego wyjazdu został osiągnięty, a nawet poszerzony o punkty, które spontanicznie pojawiły się  dzięki kreatywności uczniów. Należy zachęcać młodzież do różnorodnej aktywności.

Autor:  szkola.przyrow.pl
04
CZE
2024
142
razy
czytano

14/733

Na skróty

Mobilnie w stałym kontakcie z gminą

Razem możemy więcej

Tworzymy przestrzeń dla wspólnoty i aktywnego uczestnictwa w życiu Naszej placówki. Uczymy się szanować siebie nawzajem oraz wspólnie rozwiązywać pojawiające się konflikty.

W dobrym kierunku

Wierzymy w znaczącą rolę szkoły i pozytywne relacje między uczniami a nauczycielami. Aktywnie inspirujemy, stawiamy wyzwania, wspieramy uczniów i siebie nawzajem, aby pozytywnie wpływać na rozwój przyszłych pokoleń.            

Logo: Fundusze Europejskie. Wiedza, Edukacja, Rozwój
Logo: Rzeczpospolita Polska
Logo: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Logo: Unia Europejska. Europejski Fundusz Społeczny

Dostępny samorząd - granty

Formularz kontaktowy

Masz do nas pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy

Dalej
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie