Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie

Oficjalna strona internetowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia

AMERYKAŃSKA MŁODZIEŻ Z WIZYTĄ W PRZYROWIE

W środę 19 kwietnia, w 80. Rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie młodzież z Miami w Stanach Zjednoczonych – uczestnicy tegorocznego Marszu Żywych – Miami March of the Living 2023 zatrzymała się z krótką wizytą w Przyrowie.

Z inicjatywą wizyty zwróciła się do władz gminy Pani Helena Sachs-Chaset, której ojciec Israel Zaks, rocznik 1926, urodził się i dorastał do 1938 roku w Przyrowie, a w czasie II wojny światowej cudem ocalał z Holocaustu Żydów.  Po wojnie wyemigrował do Nowego Jorku, a na emeryturze zamieszkał na Florydzie. Kilka razy odwiedził Polskę jako uczestnik Marszu Żywych w Auschwitz-Birkenau. Ostatni raz w 2019 roku.

Wizyta w Przyrowie miała na celu zapoznać amerykańską młodzież pochodzenia żydowskiego z życiem Żydów w Polsce przed wojną na przykładzie małego miasteczka, w którym żyły kiedyś razem społeczność polska i żydowska.  Wizyta rozpoczęła się spotkaniem w hali ZS-P w Przyrowie, gdzie nastąpiło oficjalne powitanie gości zza oceanu przez władze gminy i dyrekcję szkoły.  Następnie młodzież zapoznała się z przygotowana na tę okoliczność przez nauczycieli prezentacją multimedialną o historii Przyrowa w kontekście życia Żydów przed wojną w naszej miejscowości. Znalazł się także czas na indywidualne rozmowy młodzieży i zabawy sportowe, w tym narodowy sport Amerykanów - koszykówkę. Następnie uczestnicy wycieczki udali się na krótki rekonesans po Przyrowie. Zobaczyli rynek, miejsce po dawnej synagodze przy ulicy Lelowskiej i cmentarz żydowski w Brzózkach. Pani Sachs na pamiątkę spotkania podarowała kopię odręcznej mapy Przyrowa autorstwa swojego ojca oraz wydanie jego pamiętnika „Legacy of Life”, w którym pozostawił wspomnienia z dzieciństwa i pamięć o Holocauście.

Autor:  szkola.przyrow.pl
08
MAJ
2023
175
razy
czytano

96/733

Na skróty

Mobilnie w stałym kontakcie z gminą

Razem możemy więcej

Tworzymy przestrzeń dla wspólnoty i aktywnego uczestnictwa w życiu Naszej placówki. Uczymy się szanować siebie nawzajem oraz wspólnie rozwiązywać pojawiające się konflikty.

W dobrym kierunku

Wierzymy w znaczącą rolę szkoły i pozytywne relacje między uczniami a nauczycielami. Aktywnie inspirujemy, stawiamy wyzwania, wspieramy uczniów i siebie nawzajem, aby pozytywnie wpływać na rozwój przyszłych pokoleń.            

Logo: Fundusze Europejskie. Wiedza, Edukacja, Rozwój
Logo: Rzeczpospolita Polska
Logo: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Logo: Unia Europejska. Europejski Fundusz Społeczny

Dostępny samorząd - granty

Formularz kontaktowy

Masz do nas pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy

Dalej
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie