Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie

Oficjalna strona internetowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia

Narodowe Święto Niepodległości

Płomień rozgryzie malowane dzieje,

Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,

Pieśń ujdzie cało.

A.    Mickiewicz, Konrad Wallenrod

 

Narodowe Święto Niepodległości to niezwykle ważny dzień w kartach naszej historii. 11 listopada 1918 roku był pierwszym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli i nieobecności na mapie Europy Polska stała się suwerennym państwem.  W tym roku obchodziliśmy 105. rocznicę wyzwolenia Polski spod jarzma zaborców. Z tej okazji Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie przygotowali uroczysty koncert pieśni patriotycznych. W słowach utworów muzycznych przypomnieli długą drogę Polski do upragnionej wolności. Zabrzmiały doniosłe dźwięki Mazurka Dąbrowskiego, BogurodzicyRoty. Wzruszeń dostarczyły nam pieśni legionowe, takie jak Pierwsza kadrowa czy Pierwsza brygada, które przypomniały nam o dramatycznych chwilach w historii naszego narodu. W repertuarze znalazła  się także pieśń z czasów PRL-u Żeby Polska była Polską Jana Pietrzaka, uważana za wyraz walki z władzą komunistyczną i poparcia dla „Solidarności”. Dla wszystkich pokoleń Polaków szczególnymi słowami są wolność i niepodległość, o czym mówił Święty Jan Paweł II: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”. Słowa te wybrzmiały również w utworach M. Grechuty i P. Rubika. Ta krótka muzyczna opowieść o drodze do Niepodległej przeniosła nas do tamtych dni. Szczególnie ważne jest to dzisiaj, w czasach, gdy nasz sąsiad Ukraina walczy o swą niepodległość.

Kolejnym punktem obchodów była Uroczysta Msza Święta za Ojczyznę pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Pawła Lesiakowskiego. Zwieńczeniem Narodowego Święta Niepodległości było przejście uczestników uroczystości do Miejsca Pamięci oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Autor:  szkola.przyrow.pl
13
LIS
2023
157
razy
czytano

56/733

Na skróty

Mobilnie w stałym kontakcie z gminą

Razem możemy więcej

Tworzymy przestrzeń dla wspólnoty i aktywnego uczestnictwa w życiu Naszej placówki. Uczymy się szanować siebie nawzajem oraz wspólnie rozwiązywać pojawiające się konflikty.

W dobrym kierunku

Wierzymy w znaczącą rolę szkoły i pozytywne relacje między uczniami a nauczycielami. Aktywnie inspirujemy, stawiamy wyzwania, wspieramy uczniów i siebie nawzajem, aby pozytywnie wpływać na rozwój przyszłych pokoleń.            

Logo: Fundusze Europejskie. Wiedza, Edukacja, Rozwój
Logo: Rzeczpospolita Polska
Logo: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Logo: Unia Europejska. Europejski Fundusz Społeczny

Dostępny samorząd - granty

Formularz kontaktowy

Masz do nas pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy

Dalej
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie