Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie

Oficjalna strona internetowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia

160. Rocznica Powstania Styczniowego - projekt edukacyjny

Historia, która zapiera dech w piersiach…

Dzieje, których możemy doświadczyć.

Cenna lekcja człowieczeństwa.

5 października w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przyrowie odbyła się uroczystość, która z całą pewnością pozostanie w pamięci naszej społeczności szkolnej, a mianowicie Montaż słowno-muzyczny Ku wolności 1863 – 1864 realizowany w ramach projektu edukacyjnego: Śladami Powstania w Regionie Częstochowskim.

Organizatorami projektu są: Kuratorium Oświaty w Katowicach Delegatura w Częstochowie oraz Stowarzyszenie "Solidarność i Niezawisłość". Honorowy patronat objęli: Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska oraz Arcybiskup Metropolita Wacław Depo. Młodzież szkolna pod czujnym okiem nauczycieli przygotowała cenną lekcję historii i człowieczeństwa.  Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza Przyrowa otworzył wiele kart z historii powstańczych działań.

Powstanie Styczniowe to największy w XIX w. polski zryw narodowy. Za datę jego rozpoczęcia przyjmujemy 22 stycznia 1863 r., gdy Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy. Powstanie pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i odcisnęło ogromne piętno na dążenia niepodległościowe kolejnych pokoleń Polaków.

Największy rozmach powstanie w regionie częstochowskim osiągnęło wiosną i latem 1863 roku, gdy działały tutaj oddziały kapitana Oksińskiego oraz pułkowników Cieszkowskiego i Chmieleńskiego. Pomimo przewagi Rosjan pojedyncze oddziały walczyły w regionie aż do lata 1864 roku. Ogółem stoczono tutaj co najmniej 40 bitew i potyczek. Do największych starć doszło pod Janowem, Koniecpolem, Kruszyną oraz Mełchowem. W bitwie pod Mełchowem został ciężko ranny późniejszy Święty Brat Albert Chmielowski, po czym amputowano mu nogę. Z kolei bitwa pod Janowem była rzadkim przykładem zwycięstwa powstańców. Warto również przypomnieć słowa księdza Antoniego Kaczmarka: „Podkreślić należy również zaangażowanie zakonników w sprawy narodowe. W czasie powstania styczniowego bernardyni ze Świętej Anny brali udział w manifestacjach patriotycznych, głosili kazania za zagrzewające ludność do walki o niepodległość. W pobliżu klasztoru miały miejsce walki i potyczki z kozakami. Bezpośrednio w walkach uczestniczył ojciec Benwenuty Walenty Mańkowski. Doświadczał więzienia w cytadeli warszawskiej, ponadto był zesłańcem do Wołogdy. (...) 22 marca 1863 roku po przegranej potyczce zbrojnej w okolicy Łazów w powiecie olkuskim, został zabity przez żołnierzy rosyjskich. Okoliczni chłopi przywieźli jego ciało do klasztoru, gdzie pochowany został w krypcie pod kaplicą Świętej Anny”. Po upadku powstania nastąpiły srogie, carskie represje. I tak w latach 1869-1870 odebrano prawa miejskie 336 miastom. Dekretem cara Rosji Aleksandra II z dnia 13 lipca 1869 roku miasta zostały pozbawione praw miejskich, przemianowane na osady i przydzielone do gmin wiejskich. Postanowienie o degradacji 16 miast guberni piotrkowskiej, w tym Przyrowa, wydane zostało 1 kwietnia, a weszło w życie 31 maja 1870 roku. Na tym zakończyła się wtedy historia Przyrowa jako miasta. Wtedy, gdyż  z dniem 1 stycznia 2024 roku nasza miejscowość odzyska prawa miejskie.

Wybrzmiały pieśni: Marsz Strzelców, Ostatni mazur, Marsz Powstańców, Z głębi dziejów, W krwawym polu srebrne ptaszę, Wolność, Czarny krzyżyk.

Swoje możliwości taneczne zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Przyrowskie Nutki.

Projekt ten opiewa również inne działania. W oparciu o materiały edukacyjne udostępnione przez Centralną Bibliotekę Wojskową w Warszawie została przygotowana wystawa „Powstanie Styczniowe 1863 rok”. Uczniowie mogli zapoznać się z wystawą w trakcie lekcji historii. Wyprawy rowerowe i piesze „Śladami Powstania Styczniowego”, to kolejne z naszych inicjatyw. Młodzież odwiedziła między innymi Mełchów, Przyrów, Ostrężnik, Koniecpol, Złoty Potok. Wraz z proboszczem Parafii św. Doroty ks. Pawłem Lesiakowskim poczynione zostały starania w celu odnowienia zabytkowego nagrobka proboszcza z czasów Powstania Styczniowego ks. Antoniego Zygmuntowicza. Zorganizowano również konkurs plastyczny „Powstanie Styczniowe w sztuce”. W ramach przedsięwzięcia uczniowie mieli wykonać kopię obrazu prezentującego tematykę okresu Powstania Styczniowego. W konkursie wzięło udział ponad 30 uczniów. Komisja konkursowa miała trudne zadanie, by wyłonić zwycięzców konkursu. Kryteriami oceny prac były: zgodność z oryginałem, walory estetyczne i samodzielność wykonania. Nagrodzeni uczniowie:

I miejsce ex aequo Milena Lipka, Julii Halembie (klasa V)

II miejsce ex aequo Julia Stanuchiewicz (klasa VII), Olga Kapkowska (klasa VI)

III miejsce ex aequo Aleksandra Pietrzyk (klasa VI), Alan Mizgała (klasa V)

Wyróżnienia:

Julian Lamch klasa VII, Maciej Pietrzyk (klasa IV), Bartosz Bekus (klasa V),

Tatiana Turska (klasa VII)

Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości między innymi: Panią Alicję Janowska – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie, Panią Anitę Imiołek – Zastępcę Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie, Pana Roberta Nowaka – Wójta Gminy Przyrów wraz z małżonką, Panią Marię Stępień Przewodniczącą Rady Gminy Przyrów, Panią Ewelinę Sikorę-Migalską – Skarbnik Gminy Przyrów, Panią Iwonę Kremblewską – Kierownik GOPS w Przyrowie, Panią Dorotę Wojciechowską – Sekretarz Gminy Przyrów, Radnych Gminy Przyrów, Klub Seniora.

Historii nie należy lekceważyć, należy o niej pamiętać i pielęgnować, by młodzi ludzie nigdy nie zapominali, iż nie można doprowadzić do tego, by tysiące niezawinionych ludzi przestało istnieć. W myśl słów Zbigniewa Herberta, bądźmy narodem, który nigdy nie utraci pamięci i sumienia.

Link do relacji wideo: https://drive.google.com/file/d/14sPhbqsxCiEcsM8XDT9L3nPxn8nYdhcj/view?usp=sharing

 

 

Autor:  szkola.przyrow.pl
06
PAŹ
2023
139
razy
czytano

85/747

Na skróty

Mobilnie w stałym kontakcie z gminą

Razem możemy więcej

Tworzymy przestrzeń dla wspólnoty i aktywnego uczestnictwa w życiu Naszej placówki. Uczymy się szanować siebie nawzajem oraz wspólnie rozwiązywać pojawiające się konflikty.

W dobrym kierunku

Wierzymy w znaczącą rolę szkoły i pozytywne relacje między uczniami a nauczycielami. Aktywnie inspirujemy, stawiamy wyzwania, wspieramy uczniów i siebie nawzajem, aby pozytywnie wpływać na rozwój przyszłych pokoleń.            

Logo: Fundusze Europejskie. Wiedza, Edukacja, Rozwój
Logo: Rzeczpospolita Polska
Logo: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Logo: Unia Europejska. Europejski Fundusz Społeczny

Dostępny samorząd - granty

Formularz kontaktowy

Masz do nas pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy

Dalej
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie