Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie

Oficjalna strona internetowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia

LAUREACI WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

Konkursy przedmiotowe, organizowane przez kuratoria oświaty, stanowią ważny element zdobywania wiedzy i kształtowania przyszłości. Dają uczniom możliwość zmierzenia się z wiadomościami, których nie porusza się na lekcjach. Sukces, uzyskanie tytułu laureata czy finalisty, to sporo profitów. Laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim otrzymuje z danych zajęć edukacyjnych najwyższą roczną ocenę klasyfikacyjną. Gdy konkurs dotyczy jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, laureat jest zwolniony z egzaminu z tego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem najwyższego wyniku. Zwycięzcy etapu wojewódzkiego są przyjmowani w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej. Warto więc podejmować trud.

W ubiegłym roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła mogła się pochwalić sukcesami trojga uczniów w tych konkursach (dwoje uzyskało tytuł laureata, jeden - finalisty). W bieżącym - 2022/2023 - troje wychowanków Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie osiągnęło zaszczytny tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego: Michalina Pawlik - z języka polskiego, Julia Stanuchiewicz i Robert Konatowski - z geografii. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą, pracowitością i systematycznością. W drodze do osiągnięcia sukcesu towarzyszyli im pedagodzy, w razie potrzeby służąc pomocą i wsparciem. Michalina Pawlik przygotowywała się do konkursu pod czujnym okiem pani Anny Płatkowskiej-Skóry, Julia Stanuchiewicz i Robert Konatowski - pana Wiesława Stanuchiewicza.

Etap rejonowy konkursu z języka polskiego wymagał od uczniów szczegółowej znajomości dwóch książek (Barbara Kosmowska, Kolorowy szalik; Katherine Marsh, Chłopiec znikąd) oraz wiadomości z zakresu podstawy programowej szkoły podstawowej. Na tym poziomie z arkuszem konkursowym zmierzyły się cztery uczennice, a do finału (po weryfikacji przez komisję rejonową) dostała się jedna - Michalina Pawlik. Test wojewódzki obligował do opanowania wiedzy z różnych dziedzin kultury. Uczennica musiała przyswoić informacje dotyczące budowy dzieła filmowego, jego treści (Chłopiec z burzy, reż. Shawn Seet), znać szczegółowo fabułę utworu (Nicholas Bowling, W cieniu bohaterów), konteksty literackie, kulturowe; wykazać się umiejętnością redagowania różnych form wypowiedzi z wykorzystaniem szerokiego zakresu środków językowych.

Według Michaliny arkusz konkursowy nie należał do łatwych. W czasie pracy udało jej się jednak rozluźnić. Stwierdziła, że da radę. Wierzyła, że osiągnie sukces. Uczennica wspomina: „W dniu ogłoszenia wyników bardzo się stresowałam. Nie mogłam się skupić podczas trwania lekcji, którą akurat był język polski. Cały czas patrzyłam na zegarek i odliczałam minuty do godziny dziesiątej. Kiedy dowiedziałam się, że zostałam laureatem, popłakałam się ze szczęścia”. Michalina stwierdziła, że być może to przesadna reakcja, lecz dla niej była to wyjątkowa chwila - spełniła jedno ze swoich marzeń. Dodała również: „Chciałaby podziękować mojej rodzinie za wiarę we mnie. Mojej przyjaciółce Mai za to, że codziennie wysłuchiwała moich wątpliwości dotyczących zdobycia tytułu laureata. Pani Annie Płatkowskiej-Skórze za wielogodzinne lekcje – bez Pani nie osiągnęłabym tego”. Nam, nauczycielom, jakże miło jest słyszeć takie słowa. To najlepsza zapłata za cały nasz codzienny trud. Gratulujemy i z całego serca dziękujemy, Michalino.

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Geografii obejmował wiedzę z zakresu geografii fizycznej świata, krajobrazów Ziemi, geografii Polski, a na trzecim etapie dołączyły – wybrane problemy i regiony geograficzne świata. Oprócz tego należało zapoznać się z proponowaną literaturą – wskazane artykuły z czasopisma „Geografia w Szkole”. Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z tymi zagadnieniami. Robert Konatowski po dwóch tytułach finalisty Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii (uzyskanych w latach poprzednich) osiągnął cel – zdobył tytuł laureata, tym razem z geografii. Uczeń relacjonując swój udział w zmaganiach, zwrócił uwagę na ogrom materiału, który musiał przyswoić. Zawsze mógł liczyć na wsparcie nauczyciela przygotowującego – pana Wiesława Stanuchiewicza. Za co chciałby bardzo podziękować.

Laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii została również Julia Stanuchiewicz. Uczennica tak wspomina swoje uczestnictwo w rywalizacji: „Do udziału w konkursie namówił mnie brat. Na początku byłam sceptycznie nastawiona, ale po pewnym czasie i przemyśleniach, postanowiłam spróbować. Wcześniej uczyłam się geografii tylko przez rok, w piątej klasie. Nie wiedziałam, z czym się to wiąże. Materiału do nauki było bardzo dużo, a czasu mało. Najpierw musiałam nadrobić wiadomości z klasy szóstej i siódmej, a do etapu wojewódzkiego również z ósmej. Poświęcałam na przygotowania około 3 godziny każdego dnia przez 6 miesięcy (od października do marca). Sukces zawdzięczam rodzicom, którzy mnie wspierali. Tłumaczyli trudne zagadnienia, szczególnie tata. Jednak bez mojego wkładu w przygotowania, bez ciężkiej pracy, nie zostałabym laureatką. O  uzyskaniu tytułu dowiedziałam się w piątek, 17 marca. Rano ze spokojnego snu wyrwała mnie mama, krzycząc, że do szkoły przyszły wyniki i zostałam laureatką. Początkowo byłam zła, bo chciałam się wyspać. Gdy zeszłam na śniadanie i uświadomiłam sobie, że odniosłam sukces w konkursie przedmiotowym w klasie 6, bardzo się ucieszyłam. Wygrana daje mi pierwszeństwo w przyjęciu do wybranej szkoły ponadpodstawowej, niezależnie od wyników egzaminu, a jeśli będzie taka potrzeba, da mi zwolnienie z czwartej części egzaminu ósmoklasisty. Chociaż wiele razy chciałam się poddać ze względu na ilość nauki, teraz cieszę się, że tego nie zrobiłam”.

Jesteśmy bardzo dumni z naszych wychowanków. Uzyskane rezultaty są powodem do radości, ale również dowodem ogromnego zaangażowania, sumiennej nauki i szczególnego talentu uczniów. Podziękowania należą się także nauczycielom i rodzicom za trud wychowania, pomoc w rozwijaniu zdolności i motywowanie do nauki.

Autor:  szkola.przyrow.pl
24
LIP
2023
267
razy
czytano

76/725

Na skróty

Mobilnie w stałym kontakcie z gminą

Razem możemy więcej

Tworzymy przestrzeń dla wspólnoty i aktywnego uczestnictwa w życiu Naszej placówki. Uczymy się szanować siebie nawzajem oraz wspólnie rozwiązywać pojawiające się konflikty.

W dobrym kierunku

Wierzymy w znaczącą rolę szkoły i pozytywne relacje między uczniami a nauczycielami. Aktywnie inspirujemy, stawiamy wyzwania, wspieramy uczniów i siebie nawzajem, aby pozytywnie wpływać na rozwój przyszłych pokoleń.            

Logo: Fundusze Europejskie. Wiedza, Edukacja, Rozwój
Logo: Rzeczpospolita Polska
Logo: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Logo: Unia Europejska. Europejski Fundusz Społeczny

Dostępny samorząd - granty

Formularz kontaktowy

Masz do nas pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy

Dalej
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie