Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie

Oficjalna strona internetowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia

Wycieczka w Góry Stołowe

12 - 13 maja 2022 roku uczniowie  naszej szkoły  wraz z opiekunkami  udali się na dwudniową wycieczkę w Góry Stołowe. Grupa liczyła 43 uczniów z klas IV, V i VI.  Wcześnie rano, bo o 6:50 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową ku przygodzie.

Pierwszym punktem wycieczki była Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Podziemną Trasę Turystyczną rozpoczęliśmy od zwiedzania Sztolni Gertrudy, w której zobaczyliśmy bogatą ekspozycję map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku (w tym tajemniczą mapę Sztolni Czarnej). Zwiedziliśmy również laboratorium J. Schärfenberga, człowieka, który w pogoni za eliksirem na długowieczność uzyskał z rudy arszenikowej potężną truciznę- arszenik. Legenda mówi, że arszenikiem ze Złotego Stoku podtruwany był sam Napoleon. Dużą atrakcją dla nas był skarbiec, w którym można było zobaczyć 1066 „złotych” sztabek odpowiadających 16 tonom złota uzyskanym w ciągu całego czasu pracy kopalni tj. przez ok. 1000 lat. W dalszej części zwiedzania kopalni pani przewodnik wyprowadziła nas na powierzchnię, po czym spacerkiem, podziwiając widoki, doszliśmy do wejścia do Sztolni Czarnej Górnej. Tam zobaczyliśmy jedyny w Polsce podziemny wodospad, gdzie woda spada z wysokości ośmiu metrów. Aby dojść do wodospadu musieliśmy pokonać 99 schodów prowadzących w dół. Kończąc naszą przygodę w kopalni wyjechaliśmy z niej na zewnątrz Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem – największą atrakcją turystyczną Kopalni Złota. Obok peronu mogliśmy zobaczyć na własne oczy, jak to dawniej wybijano monety. Oczywiście mogliśmy sobie takie monety zakupić.

Ze Złotego Stoku udaliśmy się na Błędne Skały - unikalny górski labirynt. Podziwialiśmy powstałe przez wiatr i wodę bloki skalne, które tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku. Zwiedzając, musieliśmy niejednokrotnie przeciskać się przez bardzo wąskie szczeliny. Trasa górskiej wycieczki była piękna, ale jednocześnie wyczerpująca, dlatego aby nabrać sił udaliśmy się do naszego pensjonatu w Kudowie, gdzie czekała na nas pyszna obiadokolacja.

Wieczorem wybraliśmy się jeszcze na spacer  po Kudowie Zdrój, której sercem jest położony u stóp Góry Parkowej Park Zdrojowy. Założony w XVII wieku na wzór parków angielskich, powiększony w początkach XIX w. Do dziś jest doskonałym miejscem wypoczynku, oazą ciszy i spokoju.

Drugiego dnia, po śniadaniu i godzinnej podróży, dotarliśmy do Skalnego Miasta – unikalnego rezerwatu na terenie Czech. Skalne Miasto, czyli czeski Adrspach, to przedłużenie polskich Gór Stołowych. Skalne Miasto to formy skalne zbudowane z piaskowca płytowego, malowniczo i wspaniale wyrzeźbione 100 metrowe skały, z których prawie każda ma swoją nazwę, np.: Fotel Karkonosza, Fotel Babci, Głowa Cukru, Żółwia, Organy itp. Znajduje się tutaj również piękne jeziorko. W jego turkusowej tafli odbijały się okoliczne skały i drzewa. Następnie po metalowych schodach dotarliśmy do skalnego jeziorka, gdzie atrakcją był przepływ wieloosobową łódką z przewodnikiem, który pokazywał nam Wodnika Szuwarka, Topielca, Słonia… A idąc przez wąskie przejścia, po drewnianych kładkach, pomiędzy pionowymi skałami, dotarliśmy do małego i dużego wodospadu. Kierując się do wyjścia, skały co kilka metrów zaskakiwały nas inną formą i ukształtowaniem.

Wycieczka dostarczyła nam niezapomnianych przeżyć i wrażeń, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Podróż powrotna minęła szybko i bezpiecznie. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni do swoich domów, aby podzielić się z naszymi bliskimi niezapomnianymi wrażeniami i jak wspaniale spędziliśmy czas.

Autor:  szkola.przyrow.pl
30
MAJ
2022
29
razy
czytano

117/679

Na skróty

Mobilnie w stałym kontakcie z gminą

Razem możemy więcej

Tworzymy przestrzeń dla wspólnoty i aktywnego uczestnictwa w życiu Naszej placówki. Uczymy się szanować siebie nawzajem oraz wspólnie rozwiązywać pojawiające się konflikty.

W dobrym kierunku

Wierzymy w znaczącą rolę szkoły i pozytywne relacje między uczniami a nauczycielami. Aktywnie inspirujemy, stawiamy wyzwania, wspieramy uczniów i siebie nawzajem, aby pozytywnie wpływać na rozwój przyszłych pokoleń.            

Logo: Fundusze Europejskie. Wiedza, Edukacja, Rozwój
Logo: Rzeczpospolita Polska
Logo: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Logo: Unia Europejska. Europejski Fundusz Społeczny

Dostępny samorząd - granty

Formularz kontaktowy

Masz do nas pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy

Dalej
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie