Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie

Oficjalna strona internetowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia

Wycieczki szkolne w ramach programu "Poznaj Polskę"

Ciekawość świata to jedna z tych potrzeb, która winna być zaspokajana niezależnie od wieku. Od lat natomiast wiadomo, iż podróże doskonale pełnią tę funkcję. Zatem w myśl słów św. Augustyna uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie zapragnęli poznać inne karty tej niesamowitej księgi. Naszym celem stała się Warszawa i województwo świętokrzyskie.

Dzięki dofinansowaniu w ramach programu Poznaj Polskę wychowankowie naszej szkoły mieli okazję na przełomie listopada i grudnia 2022 r. wyruszyć w niesamowitą podróż w głąb naszej ojczyzny.

Dofinansowanie w 80% opiewało wycieczki:

  • jednodniowe – do kwoty 5 tys. zł,
  • dwudniowe – do kwoty 10 tys. zł,
  • trzydniowe – do kwoty 15 tys. zł.

Jak pisał Konstanty Ildefons Gałczyński, garbuska[1]to miasto, które wezwie cię dłońmi, sen ją w nocy przypomni i jak dziecko zawołasz: Warszawo! Jak się później przekonaliśmy, słowa poety, zdawały się tylko potwierdzać nasze wrażenia o niesamowitości i niebanalności stolicy. W wyprawie tej udział brali podopieczni z klas 4 – 8.

Stare Powązki, które liczą około 70 tysięcy grobów, wywarły na nas niesamowite wrażenie. Każdy z nich skrywa bowiem w sobie jakąś historię, którą chciałoby się poznać.  Naszej uwadze nie uszły zatem mogiły takich znakomitych person jak np. Władysław Stanisław Reymont, Artur Oppman, Zofia Korwin-Szymanowska, Bogusław Kaczyński, Jerzy Połomski, Leopold Staff, Jan Kiepura, Maria Dąbrowska, Maria Kownacka itd.

Cmentarz Wojskowy ukazał nam miejsce pochówku wielu bohaterów, którzy przelali swoją krew w obronie ojczyzny. Młodzież wysłuchała opowieści o niezwykle pasjonujących losach Aleksandra Kamińskiego, który to napisał znamienitą i do dziś podziwianą historię Alka, Rudego Zośki. Przyjaciele spoczęli w Alei Brzozowych Krzyży, gdzie zawsze znajdziemy zapalone znicze, wiszą zdjęcia i harcerskie chusty. Poznaliśmy miejsce pochówku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, przedstawiciela pokolenia Kolumbów i innych równie wybitnych osób. Był to czas zadumy i refleksji.

Centrum Nauki Kopernik przeniosło nas natomiast do świata nauki i techniki. Uczniowie mogli znaleźć odpowiedzi na przykład na takie pytania: Jak wygląda świat oczami węża albo ryby? Co robi pszczoła w ulu? Co kryje się w korzeniach drzewa? Jak zbudować tamę wodną? Jak pachnie lis, a jak sosna?

Królewski Ogród Światła wprowadził nas w świąteczny klimat. Muzyczny Ogród Marzeń, Ogród Różany Raffaello stworzyły niesamowitą atmosferę podczas spaceru, który zwieńczył odkrywanie grodu nad Wisłą.

Spacer po Łazienkach Królewskich rozpoczął drugi dzień podróży po stolicy Polski. Pałac na Wyspie zaskoczył nas swym kunsztem. Niespodziewaną atrakcją stały się wiewiórki, które przyzwyczajone do obecności ludzi, mogliśmy uchwycić na fotografiach. Zamek Królewski i Rynek Starego Miasta to ostatnie z odwiedzionych przez nas miejsc.

Młodsi koledzy z klas 1 – 3 również posiedli okazję, by poszerzyć swoje horyzonty. Ich podróż miała na celu poznanie piękna województwa świętokrzyskiego. Muzeum Wsi Kieleckiej urzekło przede wszystkim zabytkowymi obiektami budownictwa drewnianego z różnych miejscowości regionu kieleckiego. Niezwykle interesująca okazała się lekcja przeprowadzona w budynku starej szkoły. Uczniowie poznali warunki życia, pracy i nauki  w odległych czasach.

Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu dostarczyło wiedzy na temat modeli odtworzonych na podstawie projektów autorstwa Leonarda da Vinci. Pełną emocji zabawą okazało się eksperymentowanie, które dotyczyło czynności organizmu ludzkiego. Na wagę złota okazała się wiedza dotycząca gospodarowania odpadami i funkcjonowania ekosystemów. Zwiedzanie ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach zakończyło eskapadę młodszych klas.

Zarówno Warszawa, jak i województwo świętokrzyskie zapewne dostarczyły uczniom wielu wrażeń, czasem zaparły dech w piersiach, a może nawet wzruszyły. Być może zaowocowały nowymi znajomościami czy przyjaźniami. Jedno jest pewne, wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej. Podążając za myślą Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportażysty, niech następne wojaże ujrzą światło dzienne!

Autor:  szkola.przyrow.pl
05
GRU
2022
41
razy
czytano

72/679

Na skróty

Mobilnie w stałym kontakcie z gminą

Razem możemy więcej

Tworzymy przestrzeń dla wspólnoty i aktywnego uczestnictwa w życiu Naszej placówki. Uczymy się szanować siebie nawzajem oraz wspólnie rozwiązywać pojawiające się konflikty.

W dobrym kierunku

Wierzymy w znaczącą rolę szkoły i pozytywne relacje między uczniami a nauczycielami. Aktywnie inspirujemy, stawiamy wyzwania, wspieramy uczniów i siebie nawzajem, aby pozytywnie wpływać na rozwój przyszłych pokoleń.            

Logo: Fundusze Europejskie. Wiedza, Edukacja, Rozwój
Logo: Rzeczpospolita Polska
Logo: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Logo: Unia Europejska. Europejski Fundusz Społeczny

Dostępny samorząd - granty

Formularz kontaktowy

Masz do nas pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy

Dalej
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie