Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie

Oficjalna strona internetowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia

Projekt „Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim”

13 marca 2023 r., w Bastionie Św. Barbary na Jasnej Górze, odbyła się uroczystość upamiętniająca 160. rocznicę Powstania Styczniowego, podczas której uhonorowano 21 szkół, biorących udział w projekcie „Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim”, nad którym patronat honorowy sprawuje Europoseł Jadwiga Wiśniewska. W dowód uznania za pielęgnowanie pamięci o Powstańcach Styczniowych w swoich miejscowościach, Pani Jadwiga Wiśniewska wręczyła Dyrektorom, Nauczycielom i Uczniom, publikacje historyczne, ryngrafy oraz pamiątkowe tablice nawiązujące do powstańczych symboli. Natomiast szkoły noszące imię związane z Powstaniem Styczniowym otrzymały także okolicznościowe monety, wydane przez Narodowy Bank Polski.

 Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie Pani Halina Trojak otrzymała pamiątkową tablicę

 

 

 

 

Uroczystość upamiętniającą 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, zorganizowali Wojewoda Śląski, Oddział Okręgowy NBP w Katowicach i Śląski Kurator Oświaty. Patronat honorowy objął abp Wacław Depo, metropolita częstochowski oraz Pani Jadwiga Wiśniewska europoseł do Parlamentu Europejskiego.

W obchodach udział wziął Komendant Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie st. bryg. Piotr Placek oraz kadeci Dziennego Studium Aspirantów CS PSP. Udział kadetów Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie w uroczystościach poświęconym bohaterom narodowym, to dla nich bez wątpienia żywa lekcja historii, której nie da się odebrać bezpośrednio w Szkole.

Uczczono bohaterów, którzy walczyli i oddali swoje życie podczas bitwy o niepodległą Polskę.

Inicjatorami projektu edukacyjnego „Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim”, którego realizacja potrwa do marca 2024 r. są Delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach i stowarzyszenie „Solidarność i Niezawisłość”.

Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer gratulowała uczniom i nauczycielom twórczej inwencji, pomysłowości i ogromnego zaangażowania. By przybliżyć historię Powstania Styczniowego, uczniowie przygotowali m.in. gry miejskie, terenowe, marszobiegi, w planach są biwaki harcerskie, przeróżne konkursy od fotograficznego przez plastyczny, historyczny do literackiego, sadzenie Dębu Pamięci. Powstanie było wyjątkowym zrywem, kiedy nie mając własnego państwa, Polacy stawili czoła największemu imperium w ówczesnej Europie. Polacy zamanifestowali, że chcą mieć swoje miejsce na mapie Europy, że chcą odzyskać godność jako naród.

W imieniu Paulinów przeor Jasnej Góry podziękował przede wszystkim młodzieży zaangażowanej w projekt i tym, którzy go współorganizują. - To ważne, by uczyć historii, budzić świadomość narodową i pokazywać, że jako Polacy, mamy piękną choć trudną historię, a Powstanie Styczniowe należy do tych najważniejszych kart polskiej historii.

 

 

 

 

 

Linki:

https://www.gov.pl/web/cspsp-czestochowa/obchody-160-rocznicy-powstania-styczniowego

https://katowice.tvp.pl/68470165/final-projektu-edukacyjnego-o-powstaniu-styczniowym

Autor:  szkola.przyrow.pl
14
MAR
2023
35
razy
czytano

59/679

Na skróty

Mobilnie w stałym kontakcie z gminą

Razem możemy więcej

Tworzymy przestrzeń dla wspólnoty i aktywnego uczestnictwa w życiu Naszej placówki. Uczymy się szanować siebie nawzajem oraz wspólnie rozwiązywać pojawiające się konflikty.

W dobrym kierunku

Wierzymy w znaczącą rolę szkoły i pozytywne relacje między uczniami a nauczycielami. Aktywnie inspirujemy, stawiamy wyzwania, wspieramy uczniów i siebie nawzajem, aby pozytywnie wpływać na rozwój przyszłych pokoleń.            

Logo: Fundusze Europejskie. Wiedza, Edukacja, Rozwój
Logo: Rzeczpospolita Polska
Logo: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Logo: Unia Europejska. Europejski Fundusz Społeczny

Dostępny samorząd - granty

Formularz kontaktowy

Masz do nas pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy

Dalej
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie