Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie

Oficjalna strona internetowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia

SPRAWOZDANIE Z ZAWODÓW XIX TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR STAROSTY CZĘSTOCHOWSKIEGO Z OKAZJI DNIA LOKACJI PRZYROWA

Dnia 15 marca 2023 r. minęła 654. rocznica lokacji Przyrowa w 1369 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Od tego wydarzenia datuje się historia Przyrowa, który miastem był ponad 500 lat, do roku 1870.  Kiedy to po upadku powstania styczniowego na mocy ukazu cara Rosji – Aleksandra II z 1869 r. wraz z innymi miastami utracił prawa miejskie. Obchodzony w szkole w Przyrowie „Dzień Lokacji” ma na celu przypominać historię Przyrowa i zwrócić uwagę na dawne, zapomniane miasta, które tak jak Przyrów cieszyły się kiedyś miejskimi prawami.

Turniej piłki nożnej w hali Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie ma już swoją długą i bogatą tradycję. Zapoczątkowany został dokładnie 20 lat temu – w 2003 roku, wkrótce po oddaniu do użytku hali sportowej. W latach 2020 i 2021 w historii turnieju były dwa lata przerwy z uwagi na epidemię Covid-19 i obostrzenia nią spowodowane. W ubiegłym roku 2022 turniej powrócił, ale nie odbył się zgodnie z tradycją w miesiącu marcu, lecz dopiero 19 maja z udziałem tylko trzech reprezentacji. Zespół gospodarzy zwyciężył w nim po raz 8 w historii. W 18-tu dotychczas rozegranych turniejach 8-krotnie „Puchar Lokacji” zdobyli gospodarze z Przyrowa, 3-krotnie zwyciężali uczniowie z Lelowa, jednokrotnie z Koniecpola nr 1, Mokrzeszy, Woli Mokrzeskiej, Olbrachcic, Mstowa, Koniecpola nr 2 i Dąbrowy Zielonej.

Organizację XIX turnieju, już po raz 11-ty wsparło finansowo Starostwo Powiatowe w Częstochowie, które ufundowało puchary, statuetki oraz 2 z 4 piłek.

 Tegoroczny turniej odbył się zgodnie z planem w godzinach od 9.00 do13.00. w hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie. Wzięło w nim udział sześć zespołów z 4 gmin powiatu częstochowskiego: Dąbrowy Zielonej, Koniecpola, Lelowa i Przyrowa. Turniej oficjalnie otworzyła Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie - Pani Halina Trojak. Rozgrywki sędziował sędzia Jakub Bałchanowski. Na widowni zgromadzili się uczniowie, nauczyciele szkoły oraz zainteresowani kibice. Rozegrano w sumie 11 meczów w systemie mieszanym. Najpierw rozgrywki w dwóch grupach. Następnie dwa półfinały. Mecze o miejsca V i III, a na koniec wielki finał. Tegoroczny turniej był wyjątkowy pod kilkoma względami. Zawodnicy w 11 meczach strzelili aż 59 bramek, co daje średnią ponad 5 bramek na mecz. Żaden mecz nie zakończył się remisem, sędzia nie odgwizdał ani jednego rzutu karnego. W meczu o I miejsce spotkały się Przyrów i Dabrowa Zielona aktualny mistrz i wicemistrz powiatu częstochowskiego Igrzysk Dzieci w piłce nożnej chłopców. W finale doszło do powtórki z powiatowych Igrzysk Dzieci z października 2022 r.  w Rędzinach. Zespół z Przyrowa w macierzystej hali sportowej okazał się wyraźnie lepszy od rywali z Dąbrowy Zielonej i zwyciężył aż 6:1. Rewelacją turnieju okazała się druga drużyna z Przyrowa, złożona z chłopców z 5 i 4 klasy, która walczyła bez kompleksów ze starszymi kolegami i skradła serca publiczności. Po wyjściu z grupy w półfinale uległa 1:3 w derbach z Przyrowem I, ale w meczu o III miejsce, niesiona dopingiem kibiców z trybun wygrała z Lelowem 2:1, strzelając zwycięskiego gola w ostatniej minucie meczu. Najlepszym bramkarzem został Jakub Grzesik ze zwycięskiej drużyny Przyrowa I. W klasyfikacji strzelców aż 3 zawodników zdobyło po 6 bramek: Mateusz Dors z Lelowa, Nikodem Zawisza z Dąbrowy Zielonej i Hubert Sikora z Przyrowa. Ostatecznie zgodnie z Regulaminem Turnieju i po konsultacji z zainteresowanymi zawodnikami grającymi w wielkim finale statuetkę najlepszego strzelca otrzymał Nikodem Zawisza, a Hubert Sikora został najlepszym zawodnikiem turnieju. 

W przerwie zawodnicy i opiekunowie otrzymali poczęstunek ufundowany przez Radę   Rodziców Szkoły. Zawody zakończyły się wręczeniem pucharów, dyplomów, statuetek oraz nagród rzeczowych. Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyrowie podziękowała wszystkim uczestnikom za sportową rywalizację i zaprosiła na Jubileuszowy XX turniej za rok.

opracował Wiesław Stanuchiewicz

Pliki do pobrania

Autor:  szkola.przyrow.pl
12
KWI
2023
119
razy
czytano

104/733

Na skróty

Mobilnie w stałym kontakcie z gminą

Razem możemy więcej

Tworzymy przestrzeń dla wspólnoty i aktywnego uczestnictwa w życiu Naszej placówki. Uczymy się szanować siebie nawzajem oraz wspólnie rozwiązywać pojawiające się konflikty.

W dobrym kierunku

Wierzymy w znaczącą rolę szkoły i pozytywne relacje między uczniami a nauczycielami. Aktywnie inspirujemy, stawiamy wyzwania, wspieramy uczniów i siebie nawzajem, aby pozytywnie wpływać na rozwój przyszłych pokoleń.            

Logo: Fundusze Europejskie. Wiedza, Edukacja, Rozwój
Logo: Rzeczpospolita Polska
Logo: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Logo: Unia Europejska. Europejski Fundusz Społeczny

Dostępny samorząd - granty

Formularz kontaktowy

Masz do nas pytanie? Wypełnij formularz kontaktowy

Dalej
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przyrowie